Aletli Pilates

Aletli Pilates

Aletli Pilates genel anlamda, güç, esneklik, koordinasyon, dayanıklılık, stabilizasyon ve denge kazanımlarıyla ilgilidir. Kas ve iskelet sistemimizdeki rahatsızlıkları, kişilerin aldığı medikal tedavilerin ardından destekleyici olarak uygulamakta ya da potansiyel rahatsızlıklara yönelik önlem amacıyla uygulamaktadır.  Tüm bunlar sonuç olarak, daha iyi bir postür, etkili hareket kabiliyeti ve sırt, bel, boyun bölgesinde sıkça gözlenen fiziksel dengesizliklere ya da rahatsızlıklara yönelik efektif sonuçlar kazandırmayı amaçlar. Ayrıca core bölge vücut için temel anlamda güç ile ilişkili olduğundan bu bölgenin çalıştırılması da vücudun bütünsel yaklaşımla güçlenmesi anlamını taşır.

Reformer pilates, bir dirence karşı, kol ya da bacaklarla yapılan itme ve çekme hareketleriyle , vücut ağırlığını kullanmayı gerektirir. Reformer ya da aletli pilates, aslına bakıldığında koordinasyon, güç ve dengeyi de eş zamanlı olarak geliştirmiş olur. Reformer’da kullanılan yaylar da kişinin daha önce sahip olduğu kazanımlara göre daha sertleştirerek ağırlaştırılabilir. Süreç içerisinde kişinin kendisi de durumunu an be an hissedip, katettiği gelişimini görmüş olacaktır. Ancak bilinmelidir ki, uygulanan programın tümüyle kişiye özel olması oldukça önemlidir çünkü her kişinin kas gücü, omurga hizalaması, duruşu, sırt bel ve boyun bölgesindeki dirençleri farklıdır. Sözgelimi, bel ağrısı çeken kişi kimi temel hareketleri kesinlikle yapmaması gerekmektedir. Tam da bu noktada, doğru eğitmen faktörü devreye girer. Eğitmen; hangi kişiye, ne ölçüde, hangi aralıklarla ve yoğunlukla çalıştırmasını bilen olmalıdır.

Aletli Pilates Kas dayanıklılığını arttırır. Yaylar aracılığıyla uygulanan direnç, kişinin dayanaklılığını arttırırken, günlük işler için kullandığımız kas gücü ve direncimiz artmış olur ve daha az yorgunluk hissederiz.

Düzgün pozisyonlama, belki de en çok, core bölge ve kaslarla ilgilidir. Stabilizasyon ve omurga sabitlemeyi sağlar. Böylece çok sık rastlanan ‘pilatese gittim ve belim sakatlandı’ vb şikayetlerin önüne geçilir. Pozisyonlamanın düzgün olması sayesinde core bölge düzgün çalıştırılmış olur ve kişinin güç kazanımı artar. Sonuç olarak daha güçlü ve dayanıklı olunur.

Aletli pilates omurga hizalamayı sağlar. Artan hizalama yeteneği ile beraber omurga desteği ve dayanaklık, kasların güçlenmesi ile birlikte eş zamanlı olarak artar. Özellikle sık karşılaşılan bel bölgesi kaynaklı duruş bozuklukları (kifoz, lordoz gibi), düzeltilmesine yönelik egzersizler yapılır.

Esneklik artar. Esneklik, kas ve bağ dokunun hareket alanı ve kabiliyeti ile ilgidir. Aletli pilates kas gruplarının hareket alanıyla ilgilenir. Bağ dokusu esnekliği ve esneme kabiliyetinin arttırılması hedeflenir. İşlenen derslerde kişi de rahatlıkla gözlemleyebilecektir ki, hamstringler gibi kaslar kolaya kademeli olarak cadillac ve reformer üzerinde çalıştırılır ve esnetilir. Sonuç olarak artan esneklikle birlikte, hareket kabiliyeti artarken aynı zamanda kişi de güçlenmiş olacaktır.

 

Nefes. En temel öğedir. Partner pilates ilk derste, kişi ne kadar deneyimli olursa olsun, düzgün nefes alıp vermeye odaklanır. Nefes egzersizlerini çözümleyen, en temel bilgiye sahip olacaktır çünkü, her hareket doğru nefes egzersizleriyle yapılmalıdır. Örneğin nefes alışverişimiz doğru olmadığında, göğüs kafesinde nefes birikecek, kişi anlık olarak farkında olmadan sıkışacak ve hareketleri fiziksel açıdan tümüyle doğru yapmış olsa bile, hareketten edinilecek kazanım çok daha düşük olacak ve en nihayetinde ilgili hareket seti, sağlaması gereken etkiyi veremeyecektir. Aynı zamanda nefes, göğüs kafesini boşaltırken mobilizasyonu arttıracak ve bel bölgesinin açılmasının önüne geçecektir. Bel bölgesinin açılmamış olması ise, çok büyük oranda core bölge sakatlıklarından kişiyi korumuş olacaktır.

 

Zihin ve ruh sağlığı. Pek çok araştırma spor ve egzersizin zihinsel sağlığı arttırdığını gösteriyor. Vücudun salgıladığı hormonlar kişiyi daha mutlu kılmakta. Bu bağlamda pilates de benzer etkiyi vermektedir. Sakinlik, dinginlik, derslerde istenen konsantrasyon kişiye fayda sağlamaktadır. Partner Pilates olarak, Tuzla 'daki aletli pilates derslerimizi kişiye özel programlayarak olabilecek maksimum verimi almanızı sağlamaya çalışıyoruz.

aletli pilates blog yazımızı okumak için; http://partnerpilates.net/blog-reformer-pilates-reformer-pilates-faydalari-13

BU HİZMET İÇİN HEMEN TEKLİF AL

DİĞER HiZMETLERiMiZ