Barre - Barfit. Partner Pilates Barre

Barre - Barfit. Partner Pilates Barre

Barre nedir?

2019 yılı itibariyle barre barfit henüz ülkemiz için oldukça yeni bir egzersiz metodu. Pilates, modern bale ve kardiyovasküler egzersiz hareketlerinin bir araya geldiği, grup çalışması şeklide yapılan bir egzersizdir.  Günlük hayatta en sık kullanılan alt ve üst ekstremite bölgeleri – bacak- karın- kalça- sırt gibi-, çalıştırılır. Hafif ağırlıklar –dumbell-, bale barı, direnç yayı ve birkaç ekipmanı da içinde barındırır. Ancak en sık kullanılan ise, kişinin kendi ağırlığıdır. Küçük ve spesifik hareketlerle birlikte, diğer sporlarda sık kullanılmayan kas grupları aktive ederek çalıştırır. Esnek olmak, dans geçmişi olmak gibi ön koşullar aranmaz. 

Kimler barre yapabilir? Kimler barre yapamaz?

Barre grup dersleri esnasında sık sık gerinme esneme hareketleri yapılır. Eğitimli hocaları sayesinde, hemen her kas grubu esnetilir ve çalıştırılmasına özen gösterirlir. Vücudun pozisyonlanması oldukça önemlidir böylece kişi en doğru kas grubunu çalıştırmış olur. Ayrıca, küçük ağırlıklarla , kaslara fazlaca yüklenmeden kas kütlesinin arttırılması da amaçlanır.
Sakatlık geçmişi olan ya da rehabilitasyon dönemindeki kişiler de barre barfit derslerine katılarak, tekrar eski formlarına ulaşma yolunda ilk adımlarını atmış olabilirler. Low impact olması, kaslara ağır yük bindirmemesi tüm vücudu çalıştırmasıyla hemen her kesime hitap eder.

Barre ve Pilates

Barre barfit için pilates etkisinden söz etmişken, core bölgesini es geçmek olmaz. Pilates’te olduğu gibi barre de core bölgesine ağırlık verir. Çünkü, güçlü core bölgesi daha güçlü ve esnek bir beden, ve haliyle genel anlamıyla daha sağlıklı bir vücut demek.
Tüm bunların yanı sıra barre barfit dersleri grup halinde eğlenceli vakit geçirmek için de birebir.
Daha detaylı bilgi edinmek, barre barfit’i daha yakından tanımak için bizler hazırız. Güzel günler sağlıklı bedenler dileriz.

DİĞER BLOG / DUYURU