Duruş Bozuklukları için Pilates

Duruş Bozuklukları için Pilates

KİFOZ VE PİLATES

Kifoz omurganın öne eğilmesiyle görülen bir duruş bozukluğu durumudur ya da diğer bir adıyla kamburluktur. Doğuştan gözlemlenebildiği gibi, daha sonra da oluşabilmektedir. Kifoz en çok bel kaslarının zayıflamasıyla kendini gösterir. Dolayısıyla bu bölgelere yoğunlaşılan pilates egzersizleriyle kifozun önüne geçmek mümkündür. Ancak her zaman ifade etmeye çalıştığımız gibi  kifoz için de, öncelikle bir medikal uzmana görünmek, durumun tespiti açısından gereklidir. Ardından bir pilates uzmanıyla birlikte sırt, bel, karın ve göğüs bölgelerine yoğunlaşan pilates egzersizleriyle kifotik kişinin postürünün düzelmesi için çalışmaya başlanabilir.

Uzun süre masa başında vakit geçirenler, sabit bir pozisyonda uzun süre durmak zorunda kalanlar sık sık, boyun ve sırt ağrılarından muzdariptir. Benzer durumda olan kişiler için pek çok rahatsızlığın yanı sıra kifoza da maruz kalabilir. Kifoz genellikle bir vücut hizalama problemidir. Bu bağlamda kas fonksiyonlarını arttırmak daha uzun ve düzgün bir duruşa sahip olmaya yardımcı olur. Pilates egzersizleri omurga bölgesine yoğunlaşarak, bölgeyi genişletip güçlendirerek düzgün bir duruşa sahip olmayı destekler. 

Belirtmek gerekir ki, 75 derece ve üzeri kifoz durumunda cerrahi müdahele gereklidir ve pilates önerilmez. Ancak daha düşük derecelerde ise pilates duruş bozukluğunun düzelmesine yardımcı olmak için ideal bir egzersizler bütünüdür. 


Skolyoz ve Pilates

Skolyoz bir diğer adıyla omurga eğriliği, farklı nedenlere bağlı olarak gelişen, omurların sağa ya da sola eğrilmesiyle kendini gösteren bir rahatsızlıktır. Tedavi edilmediği taktirde kişinin yaşamını olumsuz yönde etkiler.

Pilates; skolyoz kaynaklı duruş bozukluklarına karşı esnekliği arttırarak, muhtelif kas gruplarını çalıştırarak ve güçlenmeyi sağlayarak direnç kazanmaya yardımcı olur. Pilates egzersizleri arka kas gruplarını çalıştırken, güçlendirir, ağrıyı azaltmayı hedefler ve genel dayanıklılığı arttırır. Genel kanının aksine skolyoza sahip kişilerin sırt kasları zayıf değildir, genellikle, pelvis, kalça ve bacak kasları daha zayıftır. Özellikle spor geçmişi olmayan kişiler, iç kas gruplarını fazla çalıştırmadığından görece daha güçsüzdürler. Böylesi durumlarda güçsüz bölgeler reformer’da oldukça rahat biçimde kendini gösterir ve ardından gerekli görüldüğü ölçüde kas gruplarının güçlendirilmesi hedeflenerek daha sağlam bir duruş sağlanmaya odaklanılır.

Genel kanı, 35 dereceye kadar olan skolyozlu kişi pilatesten en etkili biçimde faydalanabileceği yönünde. Daha yüksek derecelerde ise, bir medikal uzman tarafından tanı ve tedavi yöntemine geçilmesi, ardından alınan onay ile pilatese başlanılması doğru olacaktır. 


Lordoz ve Pilates

Lordoz omurganın kabul edilebilecek sınırdan fazla eğri olması durumudur. Omurga kendiliğinden bir kıvrıma ve açıya sahiptir. Ancak lumber bölgenin sahip olduğu kıvrım lordoz’da daha fazla olarak görülür. Bu da çeşitli ağrılara sebep olur. Genç bireylerde belirli bir nedene bağlı olmadan da görülebildiği söylenir. Ancak kötü duruş, düzgün olmayan postür, ileri yaşlarda daha sık görülen kemik erimesi, kötü beslenme sonucu obezite, sırt bölgesindeki dışa eğim gibi sebeplerle de lordoz oluşabilir. Karın bölgesi güçlendirilmesi, sırt bölgesi esnetilmesi gibi prensipler uygulanır.

Durumdan şikayeti olan kişi öncelikle bir hekime danışmalı ve ardından uygun görülürse, pilates egzersizlerine başlamalıdır. Partner pilates’te doktorunuzdan gelen onay raporuyla birlikte bir çizelge oluşturularak pilates yapmaya başlanma prensibiyle hareket edilir. Artmış lomber lordoza sahip kişi kesinlikle eğitmenlerinin sertifikalarını sormalı ve ardından kendisi için en donanımlı ve doğru olduğunu düşündüğü kişiyle çalışmaya başlamalıdır. SIK GÖRÜLEN DURU? BOZUKLUKLARI & POSTÜREL BOZUKLUKLAR

Artmış Lomber Lordoz

kabul edilebilir sınırların dışında artan lordozu ifade eder.  omurga yapısı değişir. lomber eklemlere binen yük artar. abdominal kaslar ve çeşitli kas gruplarının güçlendirilmesi gerekir.  kısalmışkalça fleksörlerine germe tavsiye edilir. 

Artmış Torakal Kifoz

kabul edilebilir sınırların dışında artan kifozu ifade eder. omurga yapısı değişir. gövde ekstansörleri ve kürek kemiği çevresindeki kas gruplarının güçlendirilmesi gerekebilir. kaslara germe verilebilir. 

Flat Back

Lomber lordoz azaldığınnda ya da düzleştiğinde ortaya çıkan durumu ifade eder. gövde ve kalça bölgesi güçlendirilmelidir. partner pilates Evora Tuzla'da pilates seanslarına flat back ten muzdarip üyelerine doğru egzersizleri uygular.

Sway Back

omurganın çökmesi ya da çökmüş omurga olarak ifade edilebilir. kişide artmış torakal kifoz vardır. gövde kalça ve diz bölgesine uygulanacak pilates egzersizleriyle düzelme sağlanması amaçlanır. 

tüm bu duruş bozuklukları (kifoz, lordoz, skolyoz, bel fıtığı, boyun fıtığı omurga rahatsızlıkları gibi) na sahip kişiler öncelikle bir doktora danışmalı ardından uygun görülmesi durumunda pilates egzersizleriyle destek almalıdır. genel olarak gözlenen durum ise, eğitmenlerin gerekli sertifika ve eğitimlere sahip olmadan kişilere çeşitli egzersizleri uygulayıp ardından kişinin rahatsızlıklarına çare olamadıklaı? gibi aksine, duruş bozukluklarının (kifoz, skolyoz, lordoz, bel fıtığı ) daha da ilerlemesine neden olmaktalar. bu yüzden Partner Pilates en doğru egzersizleri uygulayarak kişilerin durş? bozukluklarınının azalmasına yardımcı olmaya çalışır. daha detaylı bilgi için Partner Pilates Tuzla Evora'da. 

BU HİZMET İÇİN HEMEN TEKLİF AL

DİĞER HiZMETLERiMiZ