Barfit - Barre

Barre barfit son yıllarda özellikle Amerika ve İngiltere’de oldukça yaygınlaşan; karma bir egzersizdir. Bale ve pilates temelli olup, bu egzersiz metotları üzerinde hareketle cardio ve dansı hareketleri de ekleyerek, aynı zamanda küçük ağırlık ekipmanlarıyla birlikte güçlenmeyi amaçlar. Vücut belli açılardan sabit tutularak, belirlenmiş kas boyları sabit tutulur ve kaslardaki gerilim arttırılır. Çok tekrar prensibi genellikle tercih edilir.Bale barı adı verilen bir ekipmanla birlikte grup dersi şeklinde, bir eğitmen önderliğinde dersler yapılır. Dersler, öncelikle barre için özel dizayn edilmiş ısınma egzersizleriyle başlar böylece vücut, hedeflenen çalışma şekline hazır hale getirilir. Ardından kasların güçlendirilmesi, kalori yakımına yönelik egzersizler, core bölge çalışmaları gibi yoğunlaşmalarla devam eder , en son olarak soğuma yapılarak dersler sona erer.

Direnç bandı, mat, pilates topu, bale barı, dumbell en sık kullanılan barre barfit ekipmanlarıdır.

Barre ya da barfit’in en önemli farklarından biri ise izometrik oluşudur. Böylece eklem ve omurgaya daha az yük bindirilmiş olur. Ayrıca kasların boyunu sabit tutup, tonunu arttırarak hem kas grupları güçlendirilir hem de pilates ve yoga egzersizlerinde sık yaşanan sakatlıkların önüne geçilmiş olur.  Ağır spor yapan kişilerde görülen bağ ve eklem zedelenmeleri barre barfit egzersizlerinde görülmez.


Barre barfit, tüm vücudu çalıştırmayı amaçlar. Yoğun çalışıp fazla vakti olmayanlar kişiler için özellikle faydalıdır çünkü haftada 2 kez derslere katılım sağlanması, tüm vücudun çalıştırıldığı için oldukça faydalı olmaktadır. Core bölgesi güçlendirilir, kalça , karın ve bacaklara da tonlama anlamında etki sağlamaktadır. Vücuda ekstra yük bindirmeden, stres oluşturmadan egzersizler tamamlanır.

Hamilelik ve sonrası anneler ve anne adayları için de güvenli olarak sayılabilecek egzersizlerden biridir. Kas gruplarının zorlanmaması nedeniyle maksimum verim alınır. 

Sakatlık yaşamış ya da sakatlıktan çıkmış kişiler de aynı şekilde barre barfit grup derslerine katılabilir, doğası gereği izometrik çalışılması nedeniyle kas grupları yavaşça yeniden uyarılır, güçlendirilir. Eğer varsa fazla kilolardan kurtulmaya yardımcı olur. Böylece yeniden crossfit, koşma, heavylifting gibi sporlara vücudun uyumu için basamak oluşturur. 

Partner Pilates Tuzla Evora’da aletli pilates reformer yanı sıra, barre barfit dersleriyle de hizmet vermektedir. Daha detaylı bilgi almak ve size en uygun seçeneği belirlemek için, bizler hazırız.