Hamile Pilatesi

Hamile Pilatesi


Pilates vücudunuzu daha esnek, daha dengeli ve daha güçlü olmasına yönelik egzersizler bütünüdür. Hareketler, pelvik taban kasları, karın ve sırt kaslarına yoğunlaşır ve doğal olarak tüm bunlar daha düzgün denge, postür –duruş- ve güç için fayda sağlamaktadır. her anne adayı için hamilelik süreci farklı seyredebilir. sizler için hamilelik ve hamile pilatesi rehberi hazırlamaya çalıştık. hamilelik egzersizleri ve hamileler için pilates konusunda bilgilendirmenin önemli olduğu kanaatindeyiz.

Hamilelik döneminde karın kasları esneyerek gelişen bebeğe yer açmaya başlar bu da karın kaslarının zayıflamasına neden olabilir ve aynı zamanda derin karın kasları, vücuda destek görevi verdiğinden, normalin dışında yüklenmeler sakatlanmalara sebebiyet verebilir. Zayıflayan bağlar ve abdominal bölge kasları zamanla bel ağrılarına neden olabilir. Sonuç olarak hamilelik sürecinde bel bölgesini ilaveten zorlamamak önemlidir. Ayrıca pelvik taban kasları mesane ve bağırsakları kontrol ettiğinden dolayı, bu bölgelerle ilgili potansiyel sorunların önüne set çekilmesi amaçlanır. Hamile pilates egzersizleri bel ve karın bölgesini çalıştırarak hamilelik süresince bölgenin güçlenmesini ve daha stabil hale gelmesi üzerine çalışır.

Hamilelikte pilates güvenli midir? Hamile pilatesi hangi ayda başlar?

Evet. Pilates hamilelikle birlikte zayıflayan bölgelere yönelik stabilizasyon ve güçlendirme odaklı egzersizler sunduğundan dolayı hamilelikte pilates yapılmasının genel anlamda bir sakıncası yoktur. Aşağıda değineceğimiz üzere, hamileliğin çeşitli dönemlerinde, egzersizler çeşitleneceği gibi kaçınılması gereken egzersizler de olacaktır. Son olarak, anne adayının doktorundan mutlaka pilates yapmaya uygunuğu üzerine onay alması gerekir.

Gebeliğin ilk 3 ayında pilates

Özellikle kendilerini yorgun, halsiz hisseden ve baş dönmesi gibi yan etkilerden muzdarip olan anne adaylarının, aşırıya kaçmaması ve vücudu fazla zorlamaması gerekmekte. Özellikle nefes ve stabilizasyona yönelik çok daha hafif uygulamalar yapılabilir. Ancak genel kanı hamileliğin 12. Haftasından itibaren reformer ya da mat pilatesin anne adayları için daha faydalı olduğu yönünde.  Daha önce pilates yapmamış ancak hamilelikte pilates yapmak isteyen anne adayları da çekinmeden pilates yapabilirler. Anne adayları haftada 2 ya da 3 kez hamile pilatesi yapabilirler. Hamileler için pilates anne adayı kadar yeni doğacak bebeğin gelişimi için de önemlidir.


Sonuç olarak, hamile pilatesi anne adayını doğuma hazırlamada yan bir kaynak görevi görmekte. Klasik pilates dersleri kadar zorlayıcı olmayan, anne adayının vücudunun sesini dinlediği ve pilates eğitmeninin de anne adayını an be an takip etmekle yükümlü olduğu bir dönem. Dolayısıyla kontrol asla elden bırakılmamalı ve ayrıca egzersiz süreleri daha kısa tutulmalıdır. Hamile pilatesi abdominal kaslar ve pelvik taban kaslarını güçlendirirken anne adayı daha rahat bir hamilelik geçirmekte ayrıca nefes egzersizlerine yoğunlaşarak stres düzeyini kontrol etmektedir. Hamilelikte bel ve sırt ağrısı, hamile pilates ile olduğunca azalmaktadır.

Hamile pilatesinin faydaları

Karın kaslarını güçlendirir.
Bel ağrılarını azaltır.
Pelvik taban kaslarını kuvvetlendirir.
Dengenin artmasına yardımcı olur.
Rahatlatır ve nefes kontrolünü sağlar.
Kasılmaları azaltır.
Hamile stresini azaltır
Rahat bir lohusalık dönemi geçirmeyi sağlar

Kimler hamilelikte pilates yapamaz?
Hipertansiyonlular
Erken doğum riski taşıyanlar
Kanamaları olanlar

DİĞER BLOG / DUYURU