Pilates ve Barre

Pilates ve Barre

Pilates ve Barre


Her ikisi de fiziksel anlamda olumlu sonuçlar elde edeceğiniz egzersizlerdendir. Core bölgesine ağırlık verilir ve aynı zamanda kişinin beden ihtiyaçları doğrultusunda belirli bölgelerin çalıştırılmasına ağırlık verilebilir. Örneğin duruş bozukluğuna sahip bir kişi ile kas tonlamasına ihtiyaç duyan bir kişinin egzersizleri farklı olacaktır.  Ancak hem pilates hem barre-barfit-barmethod aldıkları temelden kaynaklı olarak kişinin core bölgesini güçlendirir, esnekliğini arttırır ve kişinin incelmesini sağlar. 

Pilates nedir?
Pilates vücut ağırlığını bir direnç olarak kullanır ardından reformer yayları ile ekstra direnç sağlayarak devam eder. Kısa ve uzun kas grupları çalıştırılırken, pilatesin en büyük farklarından biri olarak, derin kas gruplarını aktif eder. Böylece günlük hayatta sık kullandığımız alt ve üst ekstremite çalıştırırılır ilaveten pek farkında olmadığımız ya da daha az aktive ettiğimiz kas gruplarının çalıştırılmasıyla bedenimiz bütün olarak çalıştırılmış olur. Bu da, kişinin bedeninde kısa sürede gözle görülür farklar oluşmasını sağlar. Aynı zamanda, pilatesin haftada 3 kez yapılması en ideal olan senaryodur. Ancak yoğun çalışanlar, vakit kısıtı olanlar ise haftada 2 kez pilates derslerine katılım sağlayıp, paket programlarını daha uzun süreye yayarak maksimum verimi elde edebilirler. Pilates aerobik bazlı olmadığından, kişiler mümkün olduğunca diğer spor egzersiz branşlarına da yönelebilir. Tam da bu noktada ifade etmeliyiz ki, barre kardiyovasküler ihtiyacımızı karşılayabilir

Pilatesin faydaları
Kimler Pilates yapabilir?
Pilatesin faydaları için sitemizde yer alan aletli pilates başlığını inceleyebilirsiniz ancak burada kısaca şunları söyleyebiliriz. Aletli pilates, yayların şiddeti ile birlikte kas gruplarını güçlendirir. Derin kas gruplarını çalıştırarak güçlendirir ve kasların tonlanmasını sağlar. Duruşumuzu düzeltir. Esnekliği arttırır. Sakatlıklara karşı en güvenli egzersizlerden biridir çünkü vücuda harici yük bindirme anlamında minimum gereksinim duyar. Sakatlık geçmişi olan ya da rehabilite sürecindeki kişilere de maksimum verimi sağlar. Özellikle eklemleri korumasıyla da özel durumu olan kişiler için ideal bir egzersiz olmasını sağlar. Hamilelik ve sonrasında da pilates olduça etkildir bunu sağlarken de özellikle pelvis bölgesi güçlendirilerek anneyi doğuma hazırlar ve  doğum sonrasında da sıkılaşmaya fayda sağlar. Pilates her türlü fiziksel seviyedeki kişilere hitap eder. Hem kişinin ihtiyacı, hem de güçlü ve zayıf olan alanları belirlenerek bir program oluşturulur.

Barre nedir?
Barre – barfit – bar method özellikle son yıllarda dikkat çekmeye başlamış ve popülerliğini özellikle amerika’da arttırmış durumdadır. Ülkemizde ise genel manada 1-2 yıllık geçmişten söz etmek mümkün. Barre’de aynı pilateste olduğu gibi, sakatlık sonrası ortaya çıkmış bir egzersiz metodudur. Pilates, Joseph Pilates tarafından yaralı askerlere alternatif bir tedavi olarak uygulanmış daha sonra özellikle dansçılar tarafından benimsenmiştir. Barre’de aynı şekilde bir Alman dansçı tarafından özellikle sakatlıktan geri dönen profesyoneller tarafından benimsenmiştir. Barre bale ve pilates temelli bir egzersizdir. Ancak söylemek gerekir ki, her seviyedeki kişiler tarafından yapılabilir. Bale temelli olması, kişilerde yeterince esnek olmadıklarını düşünüp çekinmelerine sebep olmakta ancak, derslerin işleniş şekli görüldüğü herkesin barre için uygun olduğu görülecektir. 

Barre faydaları
Barre- barfit- barmethod, bir bale barı, mat, direnç bandı, pilates topu gibi ekipmanlara ihtiyaç duyar ve tüm bunların hepsi Partner Pilates Tuzla’da üyelerin kullanımına sunulur. Dans geçmişine ihtiyaç duyulmaz. Barre, kişinin kendi vücut ağırlığını direnç olarak kullanır ve belirli kas gruplarını çalıştırır. En büyük farklarından biri ise, günlük hayatta daha az kullanılan kas gruplarını çalıştırmasında yatıyor denebilir. Pilates’te olduğu gibi, core bölgesi başta olmak üzere tüm vücut çalıştırılır. Postür düzeltilmesine yardımcı olur. Hafif ağırlıklarla güç kazanılması ve direnç oluşturulması sağlanır. Sakatlanma riskleri diğer egzersizlere kıyasla daha azdır. 

Pilates Barre farklar
Pilates mi Barre mi?
Barre ve pilates farklarından söz edecek olursak, en temel fark barre aerobic işlevi de görebilir. Barre yağ yakımına daha fazla katkıda bulunur. Kilo vermede daha yardımcıdır. Pilates kardiyovasküler değil iken, barre-barfit-barmethod kardiyovaskülerdir.
Hem pilates hem barre, fiziksel sağlığımız kadar mental sağlığımıza da olumlu etki sağlamaktadır. Vücut zihin farkındalığımızı arttırlar. Hemen her egzersizde olduğu gibi stres seviyesi aşağı çekilmiş olur.

Partner Pilates
Üyelerimizin kendilerine en uygun olduğunu düşündükleri egzersizi seçerken, kendilerini adamak, beslenmelerine azami ölçüde dikkat etmek, derslere düzenli katılım sağlamak yolunda ellerinden geleni yaptıklarında maksimum verimi alacaklarını belirtmeliyiz. Egzersizlere düzenli katılım sağlamada en zor gelen kısımlar belki de, gerekli motivasyona sahip olamamak ve zaman kısıtıdır. Bu anlamda Partner Pilates sizlere gerekli desteği her zaman vermeye çalışacaktır.

DİĞER BLOG / DUYURU