Mat Pilates  - Aletli Pilates

Mat Pilates - Aletli Pilates

Mat pilates mi? Aletli pilates mi? Hangisi daha iyi? Bir pilates eğitmenin karşılaştığı belki de en sık sorulardan biri. Her iki pilates egzersiz seçeneğini birbirinden ayıran özellikler var. Kısaca onlara değinelim;

Mat pilates neredeyse yalnızca bir mat’e ihtiyaç duyduğundan taşınabilirdir. Bu da seyahatlarınızda bile yanınızda götürebileceğiniz anlamını taşır.

Mat pilates uygun fiyatlıdır. Bir mat satın alarak , edindiğiniz bilgilerle temel egzersizleri yapabilme imkanı sağlar.

Yalnızca bedeninizi kullanırsınız ve ötesinde pilates için oldukça önemli olan core bölge çalışmasını da mat pilates ile gerçekleştirebilirsiniz.

Aletli pilates – reformer – mat pilatese kıyasla direnç üzerinden çalışır. Cadillac ve reformer’ın yayları sayesinde, kişinin fiziksel durumuna yaylar direnç görevi sağlayarak, egzersizlerden alınacak verimi yukarı çeker.

Aletli pilates yaylar sayesinde zayıf bölgelerin güçlenmesini sağlar.

Boyunluk, kayışlar, yaylar, omurga destekleyen tamamlayıcı ekipmanları sayesinde spesifik olarak, belirli bölgelere ağırlık veren egzersizler yapılır ve  bedenin hareketleri anlık olarak daha rahat görülebilir.

Aletli pilates, mat pilatese göre egzersiz sayısı bakımından oldukça fazla seçenek sunar. Mat pilateste spesifik bölgenin çalıştırılması için uygulanan egzersiz çeşidi daha sınırlıdır.


Örneğin pilates köprü egzersizini mat üzerinde yapmak ve reformer’da yapmak arasında farkı bir hayal edin. Aletli pilatesle beraber gelen direnç ile birlikte, egzersizden alınacak verim artacaktır. Biz Partner Tuzla Pilates olarak, her iki metodu derslerimize entegre ederek, üyelerimizin aldığı verimi maksimum noktaya çıkarmaya çalışıyoruz. Bu gayretle birini yoksaymak mümkün değil. Ancak kabul etmek gerekir ki, gerek egzersiz çeşitliliği, gerek güçlenmeye olan katkısı nedeniyle reformer, çoğunlukla daha iyi bir seçenek. Partner pilates tuzla evora olarak en doğru seçeneği bulmanıza yardımcı olmak ve ardından alabileceğiniz en iyi verimi almanızı sağlamak istiyoruz. Detaylar için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

DİĞER BLOG / DUYURU